Święta Tekla

Św.Tekla - obraz w kościele w Dobrzycy

Św.Tekla - obraz z kościoła w Dobrzycy

Święta Tekla – chrześcijańska dziewica i męczennica, żyjąca w I wieku w Azji Mniejszej. Od XVIII otaczana czcią jako patronka miasta Koła.

Biografia

Uczennica Pawła z Tarsu. Od niego otrzymała chrzest, podczas jego pierwszej podróży po Azji Mniejszej (w latach 45 – 49 r.). Nawróciwszy się, zerwała zaręczyny z poganinem, za co skazano ją na stos, deszcz zgasił jednak płomienie. Udała się z Pawłem do Antiochii, a gdy tam odrzuciła rękę starającego się o nią Syryjczyka, została skazana, jak wielu pierwszych chrześcijan, na pożarcie, jednak cudem ocalała, gdyż dzikie zwierzęta nie zrobiły jej żadnej krzywdy. Po tym dwukrotnym ocaleniu udała się do Seleucji. Tam oddała się życiu w samotności. Miała dożyć sędziwego wieku, około 80 lat.

Patronka Koła

W szczególny sposób kult Świętej Tekli szerzyli bernardyni kolscy. Jednym z przejawów kultu był wzniesiony ku jej czci ołtarz. W 1782 r. na urząd prowincjała został wybrany Władysław Rostski. Mieszkający w  klasztorze w Kole roztoczył opiekę nad pracami remontowymi i w latach 1782-1789 powstał nowy ołtarz dedykowany Tekli wraz z jej wizerunkiem.

Kolejnym przejawem kultu świętej było zainicjowanie bractwa Świętej Tekli. Kanoniczną erekcje bractwa potwierdził papież Klemens XIV. Bractwo działało przy bernardyńskim kościele w Kole do 1864 r.

Innym przejawem kultu była jej ikonografia. Prawdopodobnie już w XVIII wieku mieszczanie kolscy w prywatnych domach posiadali portret świętej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.