Autostrada A2

Autostrada A2

Autostrada A2 w kierunku Łodzi

Autostrada A2 – polska autostrada częściowo płatna, przebiegająca przez centralne obszary kraju. Stanowi fragment drogi międzynarodowej E30. W miejscowości Daniszew (gmina Kościelec) znajduje się zjazd do miasta Koła.

Rys historyczny

W latach trzydziestych XX wieku Niemcy w planach budowy sieci autostrad umieścili połączenie Berlin – Poznań. Nazywało się ono  Reichsautobahn (RAB) 8. Pierwszy odcinek tej trasy, od obwodnicy Berlina do Frankfurtu nad Odrą, został otwarty w 1937 r. Po włączeniu Poznania do Rzeszy w 1939 r. podjęto prace nad budową odcinka do tego miasta. Budowa autostrady zatrzymała się około 1942 roku, gdyż gospodarka niemiecka skupiła cały swój wysiłek na produkcji wojennej.

W czasach PRL pojawił się pomysł budowy autostrady Berlin – Moskwa, tzw. Olimpijki. Z powodu kryzysu gospodarczego ostatecznie zbudowano w Polsce tylko jeden krótki odcinek od Wrześni do Konina, oddany do użytku w latach 80. XX wieku. Odcinek Września – Sługocin wybudowano w latach 1977-1985. Odcinek Sługocin (Golina) – Modła (Konin) wybudowano w latach 1986-1988 odcinek otwarty z jedną jezdnią na dystansie 6 km między Osieczą i Modłą; druga dobudowana w 1989 r.

Intensywna budowa nowoczesnej autostrady ruszyła dopiero w 2001 roku. Autostrada A2 uruchamiana była w następującej kolejności:

  • 2002, zmodernizowany odcinek Modła Września (47,7 km)
  • 2003, obwodnica Poznania: KomornikiKrzesiny (13,3 km)
  • 2003, odcinek WrześniaKrzesiny (37,5 km)
  • 2004, odcinek Nowy TomyślKomorniki (50 km)
  • 2006, odcinek ModłaStryków II (103,5 km)
Autostrada A2

Autostrada A2 w kierunku Poznania

Węzeł drogowy Koło został uroczyście otwarty 25 lipca 2007 r. przez władze samorządowe, a cały nowo wybudowany odcinek dzień później otworzył ówczesny premier Jarosław Kaczyński.

Autostrada dziś

Obecnie autostrada A2 ma długość 254 km i łączy Nowy Tomyśl ze Strykowem. Przebiega zatem przez całe województwo wielkopolskie i fragment łódzkiego. Do 2011 r. planowane jest oddanie do użytku kolejnych 218 km trasy, które połączą Nowy Tomyśl z granicą niemiecką oraz Stryków z Warszawą.

W okolicach Koła istnieje możliwość swobodnego wjazdu i zjazdu na autostradę. Najbliższy węzeł drogowy znajduje się w miejscowości Daniszew, w gminie Kościelec, a dojazd z Koła możliwy jest poprzez ulicę Bogumiła. Drugą alternatywą jest węzeł Dąbie, położony przy drodze wojewódzkiej nr 473, będącej przedłużeniem ul. Dąbskiej.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.

%d bloggers like this: