Freudenreich, Czesław

Grób Freudenreichów

Grób Freudenreichów

Czesław Konrad Freudenreich (1873-1939) – ostatni przedwojenny właściciel fabryki fajansu w Kole. Wybitny patriota. Jego rodzina był to katolicki ród pochodzący z Austrii, który osiedlił się w Kole na początku XIX wieku.

Biografia

Freudenreich był ostatnim właścicielem Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole. W swojej Fabryce Fajansu i Majoliki utworzył i z utrzymywał coś w rodzaju archiwum wyrobów dawnych i współczesnych, pochodzących z jego zakładu. Jako trzeci dziedzic fabryki zgromadził okazały zbiór rodzinnej produkcji – wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu i majoliki. Freudenreich był człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w miejscowe życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym. W 1930 roku wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. Z powodu braku wsparcia finansowego ze strony miasta i powiatu nie doszło do zrealizowania tego zamiaru. Dokonał także zabezpieczenia ruin zamku nad Wartą.

Był współzałożycielem, w 1902 r., i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, przemianowanego w 1905 na Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne “Lutnia”. Otrzymał Odznakę Honorową III stopnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

We wrześniu 1939 aresztowany wraz z córką przez Gestapo i rozstrzelany wraz z nią w Koninie – 10 listopada 1939.

Pamięć

Dworek przy ul.Sienkiewicza

Dworek przy ul.Sienkiewicza

Dziś o Czesławie Freudenreichu przypomina kolanom niewielka uliczka zlokalizowana na terenie osiedla Przemieście Warszawskie, w pobliżu parku 600-lecia. Na budynku dawnej fabryki fajansu – obecnie centrum handlowego Euro-Koło – umieszona jest poświęcona jemu tablica.

Na kolskim cmentarzu rzymskokatolickim, w rodzinnym grobowcu, znajduje się symboliczny grób Czesława Freudenreicha. Położony jest naprzeciwko kaplicy Przemienienia Pańskiego, tuż przy parkanie okalającym nekropolię.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: