Kościół Świętego Bogumiła

Budowa kościoła

Budowa kościoła

Kościół Świętego Bogumiła – jedna z trzech kolskich świątyń parafialnych wyznania rzymskokatolickiego. Obecnie trwa wznoszenie murów kościoła, a liturgia sprawowana jest w prowizorycznej kaplicy. Ulokowany jest na osiedlu Płaszczyzna.

Historia

Biskup włocławski Roman Andrzejewski 23 września 1998r. podjął decyzję, aby na kolskim osiedlu Płaszczyzna utworzyć nową parafię. Tego samego dnia odprawił mszę polową w miejscu, na którym miał powstać kościół oraz poświęcił krzyż.

29 sierpnia 2003 r. bp Wiesław Mering utworzył ośrodek duszpasterski, który znajdował się na terenie parafii Podwyższonego Krzyża Świętego w Kole. Ksiądz Piotr Pawlak – dotychczasowy wikariusz kolskiej fary – z dniem 4 września 2003 r. podjął pracę duszpasterską na terenie nowej wspólnoty.

Utworzenie parafii św. Bogumiła w Kole nastąpiło na mocy dekretu z 5 października 2005 r.. Powstała ona z fragmentów kolskich parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz MB Częstochowskiej i obejmowała osiedla Płaszczyzna i Nagórna. Proboszczem od 1 listopada 2005 r. został mianowany ks. Piotr Pawlak.

10 czerwca 2007 r., w odpust, parafia otrzymała od mieszkańców pobliskiego Dobrowa, relikwie błogosławionego Bogumiła. Dokładnie rok później bp Mering w obecności dziekana dekanatu kolskiego I – ks. kanonika Józefa Wronkiewicza i innych kapłanów poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła Świętego Bogumiła.

Kościół i tymczasowa kaplica

Budowany kościół i tymczasowa kaplica

Koszt budowy Kościoła obliczony jest na 4,5 mln złotych. 50% pieniędzy pochodzi od parafian. W każdą 5-tą niedzielę miesiąca datki z parafii Podwyższonego Krzyża Świętego i MB Częstochowskiej przeznaczone są na budowę kościoła. Cała budowa potrwa około 10 lat. Autorem projektu jest Zbigniew Przybylski z Poznania.

Kościół jest budowany w stylu tradycyjnym, w planach nieco przypomina kolską farę.

Parafia

Parafia Świętego Bogumiła powstała w 2005 r. z fragmentów parafii Podwyższenia Krzyża Świętego oraz MB Częstochowskiej w Kole. Obecnie obejmuje obszar osiedla Płaszczyzna  oraz wschodniej części osiedla Przedmieście Warszawskie. Mieszka tutaj ponad 4000 wiernych wyznania rzymskokatolickiego.

Parafia administracyjnie należy do dekanatu kolskiego I, który jest podległy diecezji włocławskiej.

Duszpasterstwo

Od początku istnienia proboszczem parafii jest ks. Piotr Pawlak. Do pomocy duszpasterskiej przydzielonych jest wikariusz – ks. Krzysztof Kujawa

Świątynia usytuowana jest przy ul. Konopnickiej, natomiast plebania znajduje ok. 400 metrów od świątyni – przy ul. 3 Maja 16.

Msze święte niedzielne i świąteczne odprawiane są o godzinie:  8.00, 9.30, 11.00, 12.30 i 17.00. Natomiast w dni powszednie o 17.00 i 18.00. Odpust parafialny przypada 10 czerwca – w święto Błogosławionego Bogumiła, biskupa – patrona Ziemi Kolskiej.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: