Wartaki

"Wartaki"

"Wartaki"

Wartaki – harcerski młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny z Koła. Posiada status Reprezentacyjnego Zespołu Wielkopolskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Zespół działa nieprzerwanie od 1974 roku.

Historia

Zespół harcerski Manufaktura Piosenki Harcerskiej „Wartaki” powstał w 1973 roku w Kole. Jego podwaliną „był zespół artystyczny przy Szkole Podstawowej nr 2, którego prowadzeniem zajmował się Henryk Perzyński – instruktor Związku Harcerstwa Polskiego i nauczyciel muzyki.

Po trzech latach druh Perzyński otrzymał zaproszenie do reprezentowania Chorągwi Wielkopolskiej na festiwalu we Fromborku, kończącym harcerską operację „Frombork-1001” . Członkowie zdecydowali się, że wezmą udział w festiwalu i rozpoczęli przygotowania. Zespół przyjął nazwę „Recydywa”. Zaprezentowane piosenki zyskały uznanie, a zespół otrzymał nagrodę.

Po powrocie zespół powiększył skład oraz zmieniono nazwę, a szef zespołu uzupełnił nazwę. Brzmi odtąd tak samo, jak obecnie.

Początkowo siedzibą „Wartaków” był Dom Kultury w Kole (ul. Słowackiego 5). Od 1979 r. pracowali  w Spółdzielni Mieszkaniowej w Kole, przy ul. Wojciechowskiego 30.  W 1994 roku powrócili do MDK w Kole i tam, dzięki pomocy rodziców i sponsorów  zmienili w 2000r. lokal w prawdziwą harcówkę.

Wyróżnienia

W swojej wieloletniej „służbie kulturze harcerskiej”  zespół brał udział w dużej ilości koncertów, występach okolicznościowych i uroczystościach drużyny: obozy, biwaki, przeglądy, warsztaty artystyczne itp.

„Wartaki” zajmują zaszczytne miejsca na najbardziej liczących się dla muzyki harcerskiej festiwalach. Efektem są Złote, Srebrne i Brązowe Jodły w Kielcach i wyróżnienia siedleckiego festiwalu. Najwyższą nagrodą jest Grand Prix festiwalu w Kielcach z 1998 roku.

Zespół od 1993 roku nosi tytuł Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: